לקראת שקיפות חברתית בבורסה הישראלית

קריאה למנהלי הבורסה הישראלית להצטרף ליוזמה העולמית לבורסות ברות-קיימא

עשרות בורסות מכל רחבי העולם, כולל מדינות מתפתחות, בוחנות ומיישמות בימים אלו מהלכים פנימיים להגברת השקיפות החברתית-סביבתית של החברות הנסחרות בהם. אנו במכון לאחריות תאגידית קוראים בזאת לבורסה הישראלית להצטרף למהלך עולמי זה ולהצטרף לבורסות המובילות בעולם.

 

פנייה ברוח הדברים יצאה ביום ב' (6.2.2017) אל מנכ"ל הבורסה הישראלית לניירות ערך - מכתב הפנייה 

 

יוזמת ה (SSE (Sustainable Stock Exchanges Initiative היא יוזמה של מספר גופים עולמיים ובהם ועידת האו"ם למסחר ופיתוח (UNCTAD), הגלובל קומפקט (UN Global Compact), היוזמה הפיננסית של סוכנות הסביבה של האו"ם (UNEP FI) והעקרונות להשקעה אחראית (PRI). יוזמה זו מהווה פלטפורמה לשיתוף פעולה בין הבורסות בעולם המקדמות שקיפות וקיימות של החברות הנסחרות בהם. עד כה אמצו את עקרונות היוזמה כ 17 בורסות מכל רחבי העולם כאשר בינואר 2017 התחייבו 21 בורסות נוספות לאמץ עד תום השנה עקרונות שקיפות אלו.

 

בין הבורסות שהצטרפו ליוזמה ניתן לציין את הבורסות של אוסטרליה, קנדה, דנמרק, מצרים, סינגפור, ספרד ועוד (ניתן לעיין ברשימה המלאה בקישור זה). יוזמת ה SSE פרסמה נייר הנחייה מעמיק המציג את חשיבות השקיפות החברתית-סביבתית עבור המשקיעים ואת אופן היישום של הנחיות הדיווח (לעיון במסמך ההנחיה המלא).

 

מבדיקה שבוצעה בשנת 2016 ע"י יוזמת ה SSE עולה כי מתוך 82 בורסות מהעולם שנסקרו, ל 58 מהם (המייצגים 70% מהסחר העולמי במניות) יש הצהרה והתחייבות פומבית כלשהי לקידום ניהול בר-קיימא וכאמור, 17 מהן כבר מיישמות ודורשות שקיפות חברתית-סביבתית-ניהולית (המכונים יחד- ESG - Environment, Social, Governance) של החברות הנסחרות. בורסות אלו הן גם חברות רשמיות ביוזמת ה SSE. 

אחת מסוגיות הדיווח המרכזיות הנכללות ביוזמה זו היא הדיווח של השפעות הפיננסיות (סיכונים והזדמנויות) הנגרמות כתוצאה משינוי אקלים. לצורך כך הוקם כוח משימה רב לאומי בראשותו של מייקל בלומברג (יו"ר תאגיד החדשות בלומברג). היוזמה מכונה TCFD. בימים אלו פותח כוח המשימה את טיוטת ההנחיות שלו להערות הציבור.

יוזמה עולמית זו מתחברת גם ליעדים לפיתוח בר קיימא של האו"ם (SGDs) ומציינת באופן ספציפי ארבעה יעדים אשר יסתייעו במהלך זה:

 

יעד 5 - שוויון מגדרי Gender Equality

יעד 12 - מידע אודות קיימות Sustainability Information

יעד 13 - שינוי אקלים Climate Change

יעד17 - שותפויות גלובליות Global Partnerships

 

 

 

רוצים לתמוך ולקדם מהלך חשוב זה?

הצטרפו לקבוצת העבודה - Liad.ortar@gmail.com  

ועקבו אחרינו בפייסבוק