פוסט אורח: מיומנו של מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת במאבק נגד הלובסטים בכנסת

 התאגידים לא לוקחים אחריות ובכך מאלצים את הציבור לקדם רגולציה, אז שלא יתלוננו! 

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת

"לפעמים לא צריך לחוקק, לפעמים צו המצפון צריך לפעול עוד לפני שבא המחוקק"

(ח"כ יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר, 19.12.2016).

לאחרונה שמעתי מספר פעמים מגורמים עסקיים כי בישראל יש עודף חקיקה ורגולציה. לצערי בחודש האחרון הבנתי מה הסיבה לכך ושהאשם הוא בעיקר בהתנהלות התאגידים ולא במחוקק להוט החקיקה. לפני מספר חודשים גיליתי כי ישנם עשרות גופי בריאות המייצגים אינטרסים בכנסת באמצעות חברות לובינג שבמקביל מקדמות אינטרסים של חברות טבק. כן, אותה חברת לובינג- ביד אחת מקדמת אינטרסים של מוסדות בריאות וביד השנייה אינטרסים של תאגידים הגורמים מידי שנה למותם של 8,000 אזרחים בישראל ולתחלואה של אלפים נוספים.

הצעד הראשון שעשיתי היה לפנות לרוב גורמי הבריאות הללו וליידע אותם. לתומי סברתי שהם לא יודעים על כך וכשיידעו הכל יבוא על מקומו בשלום. פניתי להסתדרות הרופאים בישראל (הר"י), לקופ"ח מכבי, לקופ"ח מאוחדת, לאסותא, לאחיות בריאות הציבור, לאגודה לזכויות החולה, מגן דוד אדום, איגוד הפרמצבטיקה, עזר מציון ועוד עשרות גופים חשובים נוספים. יידעתי אותם וביקשתי שלא יוסיפו לייצג אינטרסים באותן חברות לובינג בעלות מוסר מפוקפק המייצגות חברות טבק. לא עזר.

רק גוף בריאות אחד הביע זעזוע ועזב את חברת הלובינג שלו (העמותה הישראלית לסרטן הריאה), ועוד אחד מסר כי הוא מעביר את הנושא לבדיקת היועץ המשפטי של הגוף. כשביקשתי שיעבירו דווקא לוועדת האתיקה לא נעניתי יותר. עקב אי מענה זה הלכתי לבית המחוקקים. ארבעה חברי כנסת ניאותו לזמן דיון דחוף בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות: ח"כ סתיו שפיר, ח"כ יעל גרמן, ח"כ מיכל רוזין וח"כ עבדאללה אבו מערוף. לדיון זומנו למעלה מ-40 גופי בריאות שונים והוא התקיים ב-19 לדצמבר 2016. כשהתחיל הדיון מצאתי עצמי יושב שם רק עם חברי מ'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת', צוות הוועדה, יו"ר הוועדה, חברי הכנסת מזמיני הדיון ומספר לוביסטים מחברות הלובינג שמייצגות במקביל גופי בריאות וחברות טבק. אף לא אחד מ-40 גופי הבריאות שזומנו לוועדה לא הגיע. החרימו אותה? טקטיקה משותפת? אין לי מידע על זה אבל בהחלט צירוף מקרים שמעלה שאלות קשות.  

היה דיון מרתק. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר בין השאר את הדברים הבאים: "זה ציני שמצד אחד נלחמים כדי שאנשים יהיו בריאים ומצד שני מוכרים את הרעל כדי שימותו. אין לי מילים אחרות, ותאמינו לי, בדרך כלל אני קצת יותר Cool בדיונים, אבל פה הדיון הזה הוא מקומם מבחינה זו".ההחלטה הייתה בהתאם – הוועדה הוציאה פנייה לכל גופי הבריאות לשקול את עזיבת חברות הלובינג שלהם מתוקף צו מצפונם המתבקש ואם לא יעשו כן אז חברי הכנסת יפנו להליך חקיקה שיחייב אותם. חודש עבר ואף גוף מבין למעלה מ-40 הגופים שספגו נזיפה חמורה מוועדה בכנסת ומחברי הכנסת לא עזב את חברות הלובינג שלו שבמקביל מייצגת את הגרוע שבאויביו – תעשיית הטבק.

בלית ברירה אנחנו פונים בימים אלה לקידום חקיקה. תאגידי הבריאות חייבו אותנו לפנות לחקיקה ורגולציה. ככה זה כשחיים בחברה שרק מה שמעוגן בחוק הוא זה שמחייב מבחינת תאגידים. בדרך זו מתרבה החקיקה והרגולציה והאשם כולו על תאגידים הממוטטים מסיבותיהם את מה שהיה בעבר מעוגן  במוסכמות חברתיות-ערכיות בסיסיות.

אז בפעם הבאה שתשמעו על גורם עסקי המתלונן על עודף רגולציה תתנו לו את הדוגמה הזו. תשאלו אותו מה עשו התאגידים שהוביל את המחוקק לקידום חקיקה ורגולציה. תגידו לו שהדבר האחרון שח"כ יעל גרמן, שרת בריאות לשעבר, רצתה זה לצאת לחקיקה נגד גופי בריאות שיש לה היכרות עמוקה איתם ועם ראשיהם. היא לא יוצאת לחקיקה בקול ששון ושמחה, היא ואנחנו יוצאים לחקיקה בעצב רב ובלב כבד, אבל שלא יהיה ספק – נצא לחקיקה. לא הותירו לנו ברירה. האלטרנטיבה לחקיקה זה כניעה לנורמות התנהלות כל-כך נמוכות של תאגידי בריאות וזה בכלל לא אופציה שעל הפרק. 

ליצרת קשר עם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת – progdemo2007@gmail.com