ארכיון הקטגוריה: פעילויות

תובנות ורשמים מכנס אחריות התאגידית של האיחוד האירופי

 

תובנות ורשמים מכנס אחריות תאגידית של האיחוד האירופי

פברואר 2015 , בריסל, בלגיה

ליעד אורתר

בתחילת חודש פברואר 2015 התכנסו במוסדות האיחוד האירופי בבריסל מאות 'מחזיקי עניין' לנושא האחריות החברתית של תאגידים מכל אירופה. התכנסות זו אינה דבר שבשגרה כאשר המפגש הקודם התקיים כחמש שנים ב 2010. חלוקות היו הדעות במהלך הכנס האם חלה התקדמות גדולה בחמש השנים האחרונות, ואם כן מהי אותה התקדמות אם שמא למעשה התחום כולו נשאר מדשדש במקום. תמימות הדעים שכן עלתה משלל השיחות שניהלתי במהלך שני ימי הכנס ומרצף המושבים והרצאות המליאה היא שמה שהיה הוא לא מה שיהיה וכי שנת 2015 נושאת עמה בשורה של ממש לתחום הקיימות והאחריות החברתית של תאגידים. מהי אם כן אותה בשורה?

למעשה דובר על ארבעה מאמצים מרכזיים אשר אמורים לשאת פרי במהלך שנת 2015 ואלו צפויים לייצר שינוי של ממש בכל הממשק של המגזר העסקי עם סוגיות חברתיות וסביבתיות הידועות לרבים מאיתנו כסוגיות הקיימות. שלושת המאמצים הם: 1) יעדי הפיתוח החדשים של האו"ם, 2) הטמעת הדירקטיבה לדיווח לא פיננסי ברחבי האיחוד האירופי, 3) הצהרת על תכנית פעולה אירופית לנושא אחריות חברתית ו 4) פסגת האקלים בפאריס COP21.

להלן הפירוט –

  1. ארגון האו"ם מציין השנה 70 שנים להיווסדו. תאריך זה נושא עימו את הצורך לבצע הערכה של עמידת הארגון ביעדים אשר הוא התווה לעצמו ונקודה לחשבון נפש. בהקשר הקיימות, יעדים אלו נקראו יעדי המילניום Millennium Development Goals או בכינוי המקוצר להםMDG's . מדובר על סדרה של שמונה יעדים עולמיים אשר בקשו להתמודד עם סוגיות חברתיות וסביבתיות מרכזיות כגון ביעור העוני והרעב באופן כללי בעולם תוך שימת דגש על אוכלוסיית הילדים, הפחתת שיעורי האנאלפביתיות ועוד. תוקפם של יעדים אלו עומד לפוג ב 2015 וכיום מצויות מדינות העולם החברות באו"ם בתהליכי התדיינות מורכבים שתכליתם הוא להציג יעדי קיימות חדשים לשנת 2015 ואילך. יעדים אלו נקראיםSustainable Development Goals או בכינויים SDG's. יעדים חדשים אלו צפויים להיחתם ע"י החברות ולהיות מוצגים לעולם כולו במהלך מושב עצרת האו"ם אשר יתקיים בסוף חודש ספטמבר 2015 במטה האו"ם בניו-יורק. עד למועד יעד זה צפויים להתרחש ברחבי העולם עשרות אירועים נוספים. ניתן לעיין בלוח הזמנים המלא לכל רצף האירועים בקישור זה. סוגיית מעורבות ואחריות המגזר העסקי מקבלת חשיבות של ממש בתהליכי ההדברות הבינלאומיים ומעניין יהיה לראות כיצד יתגבש המסמך הסופי. מהכנס האירופי היה נדמה כי כולם ממתינים קצרי רוח למסמך זה ולרוח אשר תנשב ממנו.

 

  1. בחודש דצמבר 2014 אושרה סופית הדירקטיבה לדיווח לא פיננסי של תאגידים או בשמה המלא,Directive on disclosure of non-financial and diversity information by certain large companies and groups . חלק ממשתפי הכנס אף מכנים דירקטיבה זו כ "דירקטיבת בארנייר" על שמו של מישל בארנייר אשר היה נציב האיחוד האירופי הקודם שדחף רבות לחקיקתה. מדובר על מהלך חקיקתי על-אירופי משמעותי ביותר אשר למעשה מתווה את הדרך למדינות האיחוד בחקיקת חוקי מדינה אשר עולים בקנה אחד עם הנחיות הדירקטיבה. על מנת שהדבר יקרה עומדת להתרחש בחודשים הקרובים פעילות מואצת בכל רחבי היבשת בה יעודדו אנשי הנציבות את ממשלות המדינות להתוות בראש ובראשונה תכנית פעולה מדינתית לאחריות תאגידית, מה שמכונהAction Plan וממנה יגזרו החוקים. תאריך היעד להשלמת תהליכי החקיקה הוא סוף 2016 וזאת על מנת לעמוד ביעדי הדירקטיבה לפרסום 6,000 דוחות החל משנת 2017.

בכנס דובר רבות על כך שיש להתייחס למהלך זה ברצינות רבה ובאופן מעמיק וזאת כדי למנוע מהלכי דיווח שהם לא יותר מאשר סימון V או יצירת תוצרים שאינם ברי השוואה או מהותיים. בהקשר זה עלה לדיון סוגיית הדיווח המשולב והאם קיים הצפי שהדיווח הזה יחליף את הדיווח החברתי-סביבתי (הידוע לנו כדיווחי קיימות לפי ה GRI). פרופ' פאבריזיו פאררו Prof. Fabrizio Ferraro מבי"ס למנהל עסקים IESE בברצלונה סבר כי מהלך זה לא יקרה כל כך מהר וכי הוא סבור שאין זה לטובה לעבור לדיווחים משולבים בגלל סוגיית המהותיות.

ארגונים רבים העוסקים במתודולוגיות דיווח נערכים לשימור או לשיפור מעמדם העולמי אל מול הצפי באימוץ גישות הדיווח הלא פיננסיות ולראייה, במהלך הכנס השיק ארגון ה GRI מסמך מקיף המקשר בין הנחיות הדירקטיבה לבין הנחיות ה GRI –  MAKING HEADWAY IN EUROPE LINKING GRI’S G4 GUIDELINES AND THE EUROPEAN DIRECTIVE ON NON-FINANCIAL AND DIVERSITY DISCLOSURE מסמך זה מצטרף לסדרה של מסמכי הנחייה המקשרים את ה GRI למתודולוגיות נוספות כגון IRIS ו ISO26000.

 

  1. מהלך תאום משמעותי נוסף הינו ההתאגדות של מספר גופים מרכזיים באירופה בהובלה של ארגון הגג האירופי לאחריות תאגידית CSR Europe להתוות תכנית פעולה כלל אירופית אשר מכונה European Action Plan on Non-Financial Reporting and Integrated Performance או בקיצור EAP. ויש אפילו סרטון נחמד כאן. חברים בהתאגדות – WBCSD , Integrated Reporting, GRI, CDSB ו CSR Europe. יוזמת  Enterprise 2020 היא אחת הדרכים שבאמצעותם מבקשים התאגידים החברים בCSR Europe  לקחת צעד קדימה וכבר ליישם צעדים של יזמות, קיימות ואחריות תאגידית. זוהי יוזמה מעניינת המבקשת לקדם שני ערוצים מרכזיים בתחום – הכשרה של הדור הצעיר ומנהלי העתיד וקידום קיימות עירונית.  

להערכתי, מהלך תאומי חוץ-ממשלתי / חוץ ממסדי זה מטרתו לגבש עמדה משולבת אל מול תהליכי ההתנהלות בתוך מוסדות וזרועות האיחוד האירופי אשר מצויים בימים אלו בתהליך הכנה של תכנית פעולה מסודרת לאחריות תאגידית. שיא הפעילות החוץ ממסדית צפויה להתרחש בחודש יוני 2015 בתערוכת אקסו העולמית במילאנו שם יוצג ה European CSR Manifesto. מעניין לראות כיצד גוף מרכזי זה פועל במלא המרץ על מנת לנסות לדחות / לשנות את מהלכי החקיקה הצפויים ומגדיר את השלב הבא ליישום אחריות תאגידית לא כ beyond compliance אלא מעבר מ'ציות' ל'חדשנות'… ראו את ההודעה לעיתונות שהוציא הארגון במהלך הכנס בבריסל כאן.

 

  1. המהלך האחרון שאמור להתגבש בסוף 2015 הוא סבב פגישות נוסף של ועידת האקלים של האו"ם, ה UNFCCC בפאריס. ועידה זו מכונה COP21 והיא מתכנסת לאחר רצף של כישלונות דיפלומטיים קשים בהתוויית מנגנון גלובאלי אמיתי להפחתת פליטות גזי החממה. גם הפעם עולות הציפיות והשאיפות כי בסבב זה תושג הסכמה של ממש וסוף סוף תימצא התוכנית אשר תחליף את פרוטוקול קיוטו שגם הוא נכשל כשלון חרוץ. ייתכן כי הצהרותיו האחרונות של נשיא ארה"ב ברק אובמה, ההסכמים עם הודו וסין יאפשרו לראשונה פריצת דרך בתופעה הסביבתית החמורה והמאיימת.

 

לסיום, כנס האחריות התאגידית של האיחוד האירופי היה שונה במהותו מכנסי אחריות תאגידית אחרים המתכנסים למכביר בכל רחבי העולם. לא היה זה אירוע עסקי אלא רצון להביא למסגרת שיח אחת מגוון רחב של מחזיקי עניין. לצערי הדבר לא צלח במלואו למארגני הכנס. קולם של אנשי האקדמיה היא בולט בהיעדרו אך גם קולם של ארגוני המגזר השלישי. במספר פאנלים שבהם כן לקחו חלק נציגי ארגונים עולמיים בולטים כגון ידידי כדור הארץ Friends of the Earth  ואמנסטי ניתן היה להרגיש במתח אשר שרר בחדר הדיונים. נציגי הארגונים הביעו אכזבה קשה מהתנהלותם של חלק מהתאגידים ואף אמרו כי אם כל תכליתו של מפגש זה הוא רק לדבר על הצדדים של ה.. 'מעבר לרף הציות' מבלי להתוות מנגנון אכיפה של ממש על תאגידים בביצוע תהליכי בקרה אמיתיים לסוגיות מרכזיות כגון שמירה על זכויות אדם, הבטחת מיסוי כחוק ועוד, אזי להם אין מה לחפש בהמשך השתתפות.

היה כנס מלמד ביותר אשר העניק לי פרספקטיבה רעננה על המתרחש ברחבי העולם בכלל ובאיחוד האירופי בפרט ואין ספק שאנו עומדים בפני שנה עמוסת אירועים והתפתחויות מרכזיות.

רוצים לשמוע עוד ?

נשמח לראותכם בפגש תדרוך פתוח, יום שלישי 17.2.2015 בשעה 09:30 בחדר הישיבות (קומה 5) של המרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

לדף האירוע בפייסבוק